NOVÁ FUNKCE – HDR NIGHT VISION: ZLEPŠENÍ KVALITY DENNÍHO A NOČNÍHO VIDEO ZÁZNAMU U 4K AUTO KAMER ŘADY BLACKVUE DR900S

11 června 2019 BlackVue představila HDR Night Vision – novou funkci pro auto kamery řady DR900S. HDR – High Dynamic Range (vysoký dynamický rozsah), jehož podstatou je “skládání” výsledných snímků z několika různě naexponovaných (různě “světlých a tmavých” ) dílčích snímků. Tato funkce nahrazuje technologii Enhanced Night Vision a zlepšuje kvalitu videa ve dne i v noci.
Najdete jej v záložce Firmware settings > Basic > Video > HDR Night Vision (On (Always) | On (Parking mode only) | Off). Nezapomeňte stisknout tlačítko „Save and close“, chcete-li změny použít.
Důležité: Noční vidění HDR platí pouze pro snímače 4K. U dvoukanálových modelů, jako je DR900S-2CH, bude zapnuta funkce HDR Night Vision u přední auto kamery, zatímco zadní kamera bude používat původní režim nočního vidění – Enhanced Night Vision.

KOMPATIBILITA:

DR900S-1CH, DR900S-2CH – přední kamera , DR900S-2CH IR – přední kamera

VETŠÍ JAS NOČNÍHO ZÁZNAMU NE VŽDY ZNAMENÁ KVALITU

Před zavedením funkce HDR Night Vision používaly přední kamery řady DR900S technologii Enhanced Night Vision, která zvyšuje citlivost ISO v tmavých prostředích a výsledkem jsou jasnější snímky. Ačkoli určitá úroveň jasu je rozhodně nutná pro rozlišení detailů v noci, jas samotný není vždy dostačující.

Chcete-li zachovat jas videa v tmavých scénách, obrazový snímač auto kamery zvýší citlivost ISO. To ale ovlivňuje celý obraz, nikoli pouze tmavé oblasti. To znamená, že když už něco i tak bylo jasné a čitelné (například poznávací značka, světelné reklamy apod.) při zvýšení citlivosti bude nečitelné. Ve skutečnosti, s rozsvícenými světlomety vozidel, poznávací značky v noci často vypadají příliš světlé, téměř čistě bílé, proto i nečitelné.

Jak se tomu vyhnout?

Test HDR Night Vision překonává původní funkci i ve vypnutém stavu OFF, pokud jde o zachování detailů ve světlých scénách. Naopak při zapnuté funkci HDR Night Vision je obraz v tmavých scénách jasnější.

JAK POMÁHÁ HDR

Lidské oko může zpracovávat vysoce kontrastní obrazy velice snadno. Digitální obrazový snímač je však omezen v poměru mezi nejtmavším a nejjasnějším bodem, který dokáže zachytit.

U většiny digitálních auto kamer a fotoaparátů, ať už pořizujete fotografii nebo video, kamera nastaví expozici na základě zaostřovacího bodu. Pokud snímek soustředíte na jasný prvek, kamera nastaví odpovídající citlivost a vše ostatní v rámečku bude tmavší. Naopak, pokud se zaměříte na tmavý bod, světla místa můžou být hodně jasná. Ačkoliv se senzory při zachycení vysoce kontrastních scén, poměrně zlepšily, stále se nepřiblíží lidskému oku.

Vysoký dynamický rozsah (HDR) je způsob, jak překonat toto omezení digitálních senzorů.

HDR NIGHT VISION POUŽÍVÁ HDR PRO NAHRÁVÁNÍ VIDEA

Jednou z hlavních výhod HDR je zachování detailů v jasných i tmavých oblastech obrazu. Pravděpodobně jste zaznamenali funkci HDR u fotoaparátu svého mobilního telefonu. Funguje tak, že kombinuje dvě nebo více expozic v jediném snímku. Je to jako brát přeexponovaný obraz (příliš jasný) a podexponovaný obraz (příliš tmavý) a kombinovat je dohromady. Až na to, že to vše dělá fotoaparát v jedné hladké sekvenci. Přeexponovaný obraz bude zobrazovat více detailů v tmavých oblastech, zatímco podexponovaný obraz zachová detaily ve světlech. Jejich sloučením je výsledný obraz schopen zobrazit širší rozsah barev a detailů, než byl fotoaparát schopen zachytit v jedné expozici.

Funkce HDR Night Vision používá stejný postup pro nahrávání videa.

LEPŠÍ VIDEO VE DNE A V NOCI

Výhodou funkce HDR Night Vision je, že zlepšuje nejen noční, ale i denní záznam. V noci rozjasní tmavé objekty a zachová čitelnost světlých scén, což znamená, že si můžete přečíst poznávací značky automobilů a světelné efekty reklamních billboardů. Ve dne minimalizuje odlesky objektivu a odrazy slunečního světla.

KDE JE HÁČEK? MĚLI BYSTE TUTO FUNKCE POUŽÍT?

Můžete se zeptat: „Když je to tak skvělé, proč je v nabídce možnost deaktivace HDR Night Vision?“.

Pro každý zaznamenaný snímek kombinuje HDR Night Vision dva obrazy v jednom s různými expozicemi. V noci to může způsobit vizuální artefakt v rychle se pohybujících jasných objektech, které mohou být viditelné při pozastavení videa. Ve většině situací však výhody převažují nad nevýhodami. Je to jen něco, co je třeba pamatovat, a pokud chcete, můžete tuto funkci deaktivovat. Máte-li zájem o použití HDR, ale myslíte si, že bude mít zadní kamera při použití funkce Night Vision příliš jasný záznam, můžete nezávisle na sobě nastavit jas zadní kamery.

HDR Night Vision také produkuje bohatší a přesnější barvy ve dne i v noci.